07-10. februara/veljače 2019. Hotel Majestic, Beograd, R. Srbija
Vijeće za štampu u BiH od 07. do 10. februara/veljače 2019. u Beogradu realizira Treći Regionalni Master Class za samoregulacijska tijela medija Zapadnog Balkana i Turske – u okviru UNESCO/EC projekta „Izgradnja povjerenja u medije na Zapadnom Balkanu i u Turskoj“. Ove godine događaj se organizira u Beogradu, R. Srbija.
Na ovom regionalnom skupu očekuje se oko 60 učesnika iz Bosna i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Albanije, Kosova i Turske.
Treći Master Class posvećen je problemima s kojima se trenutno suočavaju sva Vijeća za štampu u regiji, poput lažnih vijesti, govora mržnje i huškačke retorike, teškoća zaštite profesionalnog medijskog izvještavanja i slobode govora, drastičnog kršenja etičkih standarda u svakodnevnom medijskog izvještavanju, te anonimnih, divljih portala koji obiluju govorom mržnje, neprovjerenim i neprofesionalnim informacijama i klevetničkim tekstovima. Pored ovih problema gorući je problem samoregulacijski tijela da održe materijalnu stabilnost, koja je odlučujuća za njihov opstanak, uz napore da pronađu finansije iz neovisnih i stabilnih izvora.
Uz predstavnike samoregulacijskih tijela, na ovome Master Classu će učestvovati i predstavnici pravosuđa iz regiona, koji su participirali na radionicama u okviru projekta Vijeća Europe „ Jačanje pravosudne ekspertize o slobodi govora u medijima Jugoistočne Europe – JUFREX“, tokom 2018. godine. Teme o tretiranju klevete, medijskih sloboda i zaštite slobode govora, te rješavanja problema govora mržnje u skladu sa presudama Europskog suda za ljudska prava tokom posljednje tri godine, bit će dio programa i aktivne diskusije medijskih i pravosudnih stručnjaka.
Učesnici će nastojati dati smjernice za poboljšanje uslova rada samoregulacijskih tijela u regionu i Turskoj, a poseban fokus ovoga trećeg regionalnog susreta biti će stavljen na suradnju samoregulacijskih tijela i pravosuđa, kako bi ustanovili kakve su stvarne mogućnosti da se Zakoni o zaštiti od klevete sprovode u cilju zaštite i građana i slobodnog novinarskog rada, bez zloupotrebe, te kako se uz veću angažiranost
tužiteljstva i suda može djelovati na sprječavanju širenja govora mržnje i ugrožavanja slobode govora.
Koliko je neophodno i bitno nastaviti sa razvojem samoregulacije medija, kao jedinog pravog profesionalnog osnova za razvoj slobodnih i profesionalnih medija, jasno je iz dnevno-političkih zbivanja u zemljama okruženja i u Turskoj. Problemi su zajednički, političko-ekonomska situacija veoma slična, u dobrom dijelu regiona koristi se istovjetan jezik koji omogućava visoku frekventnost razmjene informacija i dostupnosti medijskih sadržaja, kao i komentara građana na online portalima, a time i veliki uticaj medija jedne zemlje na građane susjednih zemalja.
Time je zajedničko djelovanje samoregulacijskij medijskih tijela iz regiona još potrebnije.