Zaštita slobode izražavanja i prava na informacije dok se borimo protiv dezinformacija i misinformacija (od engl. misinformation – pogrešne informacije), govora mržnje i teorija zavjere zahtijeva pristup zasnovan na učešću više interesnih skupina. Upravo iz tog razloga je UNESCO, kao vodeća agencija Ujedinjenih naroda za unapređivanje i zaštitu slobode izražavanja i pristupa informacijama, objavio Smjernice za upravljanje digitalnim platformama.
U Smjernicama su navedene obaveze, odgovornosti i uloge namijenjene državama, digitalnim platformama, međuvladinim organizacijama, civilnom društvu, medijima, akademskoj i stručnoj zajednici te drugim nosiocima interesa kako bi se stvorilo okruženje u kojem su sloboda izražavanja i pristup informacijama srž regulatornih procesa za upravljanje digitalnim platformama. Smjernice su napisane nakon što su s većim brojem interesnih skupina obavljene konsultacije tokom kojih je prikupljeno više od 10.000 komentara iz 134 države. Te opsežne konsultacije potaknule su na inkluzivno učešće kojim je omogućeno da se čuje svaki glas, uključujući i glas marginaliziranih i nezaštićenih skupina stanovništva.
Održavanje interneta utemeljenog na povjerenju zajednička je odgovornost svih nosilaca interesa. U tom se smislu od svih nas traži da podržimo stvaranje okruženja koje je poticajno u pogledu slobode izražavanja i ostvarivanja prava na informiranje.
390045bos