27.05.2010.
SEMINAR „MEDIJI I PRAVOSUĐE“
za predstavnike pravosudnih institucija i novinare iz BiH
Sarajevo, 27-28. maja 2010. godine, hotel Grand
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini je uspješno realiziralo dvodnevni seminar „Mediji i pravosuđe“ za sudije, tužitelje, glasnogovornike pravosudnih organa i novinare iz Bosne i Hercegovine. Ovo je deseti skup pravosuđa i medija koje je Vijeće za štampu u BiH organiziralo u posljednje tri godine. Jedan od velikih uspjeha Vijeća za štampu u BiH u tom smislu je i prihvatanje njegovog programa edukacije kao redovne i obavezne godišnje edukacije sudija i tužilaca iz BiH, u okviru programa Centra za edukaciju sudija i tužilaca, CEST.
Pozivu Vijeća za štampu u BiH odazvalo se pedeset osam učesnika: sudija, novinara, predsjednika sudova, tužitelja i glasnogovornika iz novinskih agencija, printanih i elektronskih medija, te Suda BiH, Vrhovnog suda RS, Vrhovnog suda FBiH, Ustavnog suda FBiH, Tužiteljstva FBiH, Tužiteljstva KS, Kantonalnog suda Novi Travnik, Kantonalnog suda Tuzla, Tužiteljstva ZE-DO Kantona, Općinskih sudova iz Sarajeva, Banovića, Žepča, Zenice, Travnika, Zavidovića, Konjica, Goražda, Sanskog Mosta, Bosanske Krupe, Velike Kladuše i Cazina, Osnovnih sudova iz Banja Luke, Bijeljine, Doboja, Teslića i Prnjavora, te Okružnog privrednog suda iz Doboja.
Cilj seminara je bio analizirati učinke trogodišnjeg rada Vijeća za štampu u BiH sa sudijama i tužiteljima u razumijevanju medijskih sloboda kod primjene Zakona o zaštiti od klevete, a također i otvoriti diskusiju o etici i načinima izvještavanja medija sa sudova, te o otvorenosti sudova i tužilaštava prema medijima, a u cilju što bolje i tačnije informiranosti javnosti o radu sudova i tužilaštava u BiH.
Učesnici seminara imali su priliku otvoreno govoriti o svim pitanjima koja karakteriziraju odnose između medija i pravosuđa, te u konstruktivnoj diskusiji razmotriti načine eliminisanja nesporazuma koji mogu dovesti u pitanje kvalitet informisanja javnosti o sudskim procesima. Seminar je protekao u iznalaženju odgovora na pitanje šta novinari i pravosudni djelatnici mogu učiniti u svrhu zadovoljenja javnog interesa, odnosno na koji način pomiriti potrebe i prioritete i medija i sudova. U tom kontekstu elaborirano je pitanje na koji način poboljšati izvještavanje o sudskim postupcima, te mogućnosti osiguranja pravovremenih informacija kada su u pitanju različite faze postupaka koje provode nositelji pravosudnih funkcija – sudije i tužitelji
Posebna pažnja posvećena je temi izvještavanja sa suđenja za ratne zločine, s osvrtom na status i potrebu zaštite svjedoka, te zakonskih ograničenja u pogledu plasiranja informacija tokom predistražnog ili istražnog postupka, odnosno na potrebu zaštite privatnosti aktera u sudskom postupku.
Sudionici seminara razmatrali su standarde i načela sadržane u Kodeksu za štampu i Preporukama za izvještavanje sa sudova, valorizirali iskustva Asocijacije izvještača sa suđenja – AIS-a, a posebno zanimljiva je bila diskusija o sudskim i novinarskim zabludama i dilemama, kada je u pitanju izvještavanje sa sudova, o potrebama medija, odnosno pravosuđa u BiH, uz analizu karakterističnih primjera iz prakse.
Zajednički interes medija i pravosuđa jeste striktno pridržavanje profesionalnih i etičkih standarda i načela u međusobnoj komunikaciji, zaključak je obje strane.
Konstatirano je da je za medijsko pokrivanje/praćenje suđenja, osim poznavanja profesionalnih standarda i imperativa izbalansiranog pristupa, neophodno i određeno predznanje o temeljnim pravnim pojmovima i institutima. Istovremeno, pravosudni djelatnici bi morali imati više senzibiliteta za potrebe medija u pogledu osiguranja pravovremene i potpune informacije.
Učesnici seminara su se složili da bi sličan dijalog između pravosudnih tijela i medija trebao biti redovna praksa, uz učešće još većeg broja novinara i urednika, te predstavnika obrazovnih institucija sa pravnih i fakulteta novinarstva iz BiH, te Centra za edukaciju tužilaca i sudija u BiH.
Panelisti su bili g. Mehmed Halilović, medijski expert, gđa Nada Arsenić, sutkinja Okružnog privrednog suda iz Doboja, gđa Erna Mačkić, novinarka Asocijacije izvještača sa sudova AIS, gđa Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja „BH Novinari“ i gđa Ljiljana Zurovac, izvršna direktorica Vijeća za štampu u BiH.