5
12.12.2011.
VIJEĆE ZA ŠTAMPU u BiH
realizira
ŠESTU MEDIJSKU ŠKOLU ETIKE
za 40 studenata novinarstva iz Bosne i Hercegovine ponedjeljak – petak, 12.-16. decembra/prosinca 2011. godine hotel Bosnia, Sarajevo
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini, realizira Šestu Medijsku Školu Etike za 40 studenata novinarstva sa pet Fakulteta novinarstva iz BiH. Škola počinje u ponedjeljak, 12. decembra 2011. godine u hotelu Bosnia, Sarajevo, sa početkom u 10.00h.
Školu će otvoriti NJ.E. Ambasadorica Republike Njemačke u BiH, gđa Urlike KNOTZ.
Polaznici petodnevne Škole Medijske Etike su 40 studenata novinarstva sa katedri žurnalistike Sveučilišta i Univerziteta iz Mostara, Sarajeva, Tuzle i Banja Luke. Cilj ove edukacije je da, kroz intenzivan i raznovrstan program, studentima pruži dodatno znanje o slobodi profesionalnog izvještavanja, o principima medijske samoregulacije i regulacije, novinarskim Kodeksima, te relevantnim zakonima koji se tiču medija. Ove će godine veliki dio predavanja biti posvećen novim medijima i etici izvještavanja on-line medija, potom agencijskom novinarstvu, uredničkoj odgovornosti, specifičnostima izvještavanja o korupciji i antikorupciji, razbijanju rodnih stereotipa i diskriminacije po osnovu spola, te promociji i zaštiti ljudskih prava kroz medijsko izvještavanje. Poseban dio nastave će biti praktične vježbe utvrđivanja kršenja profesionalne etike po osnovu žalbi građana na pisanje štampe i on-line medija, po uzoru na rad Žalbene komisije Vijeća za štampu.
Pored stručnjaka iz oblasti novinarstva i samoregulacije štampanih medija iz Bosne i Hercegovine, studenti će slušati predavanja medijskog experta iz belgijskog Flamanskog Vijeća za štampu, i stručnjaka iz Njemačke ambasade i organizacije Branitelji ljudskih prava, CRD.
Vijeće za štampu u BiH sa zadovoljstvom ističe da Ambasada R.Njemačke u Sarajevu, već četvrtu godinu zaredom pruža finansijsku podršku Vijeću za štampu u BiH za realizaciju ove važne edukacije za buduće mlade novinare, zajedno sa organizacijama National Endowment for Democracy, NED i Civil Rights Defenders, CRD.