09.11.2011.
Informacija za medije
44. ŽALBENA KOMISIJA VIJEĆA ZA ŠTAMPU U BIH
Razmatrano 28 žalbi na pisanje štampanih i on-line medija
Veliki broj žalbi građana na način izvještavanja medija o slučajevima nasilja i smrti
“Još jednom bi valjalo upozoriti da su i ovom prilikom, na žalost, pojedini mediji izvještavali o ličnoj tragediji, uplićući se u privatni život bez dužnog pijeteta prema žrtvi i njenoj porodici, istovremeno bez pokazivanja minimuma senzibilnosti za događaj koji pripada sferi najdublje ljudske intime, kao što smrt jeste”, izjavio je predsjedavajući Žalbene komisije, prof.dr. Miodrag Živanović.
Žalbena komisija Vijeća za štampu u Bosni i Hercegovini održala četrdeset četvrtu sjednicu, na kojoj je razmotreno 28 žalbi građana na pisanje štampe i on-line medija, zaprimljenih u posljednjih mjesec dana. Utvrđeno je kršenje Kodeksa za štampu BiH u 13 tekstova, 8 žalbi nije prihvaćeno, 4 žalbe su riješene medijacijom, 1 žalba je povučena zbog sudskog postupka, a u 2 slučaja žalbenicima su upućene dodatne instrukcije o načinu podnošenja žalbi.
Tri žalbe su građani uputili na način izvještavanja medija o smrti Muamera-el-Gadafija. Komisija u tim izvještajima nije utvrdila kršenje Kodeksa za štampu BiH u formalno-pravnom smislu. Međutim, u vezi sa kontroverzama oko izvještavanja o ubistvu Muamera-el-Gadafija, Komisija je zaključila da je u izvještavanjima izostao osjećaj mjere i senzibiliteta u načinu prikazivanja ove smrti. I pored činjenice da se radi o javno relevantnom događaju, scene iživljavanja nad osobom koja umire bezrazložno su beskrajno ponavljane.
Dopredsjedavajuća Žalbene komisije Vijeća za štampu, dr. Nada Ler-Sofronić, naglasila je da “sadističke scene iživljavanja nad okrvavljenim umirućim tijelom, dakle jednog brutalnog i barbarskog linča, ne doprinose korektnom informisanju javnosti, nego bude ili užas i gađenje ili iniciraju najniže strasti. U izvještavanju je uglavnom nedostajala kritička distanca prema činu linča, kao da je riječ o prihvatljivom načinu ponašanja, a to je jako loša poruka. U tom smislu ukazujem na potrebu osjećaja mjere, kao i na potrebu izuzetno profesionalnog odnosa kod izvještavanja o činu smrti, ma o kome da se radilo”, naglasila je gđa Ler-Sofronić.
Sedam žalbi građana se odnosilo na izvještavanje o ubojstvu novorođenčeta, u listovima Dnevni Avaz, Nezavisne novine, Oslobođenje i Dnevni list. Žalbena Komisija Vijeća za štampu utvrdila je kršenje Člana 9 Kodeksa za štampu, Privatnost, u tekstovima: Dnevni Avaz – „Porodilja nožem usmrtila novorođenče“, 10.10.2011. i „Ovo je čin za osudu, ali moje djete nije monstrum“, 11.10.2011; Nezavisne novine – „Bebu ubola nožem 12 puta u poljskom WC-u“, 10.10.2011. i „Uhapšena nakon što je usmrtila bebu“, 11.10.2011; Dnevni list – „Majka koja je ubila bebu privedena na saslušanje“, 11.10.2011. i „Ubila bebu jer je zatrudnjela nakon silovanja?“, 12.10.2011; Oslobođenje – „23-godišnjakinja se brani sa slobode“, 11.10.2011.
Naglašeno je u odluci da nije sporno što je izvještavano o počinjenom djelu, ali otkrivanje identiteta majke i detaljno opisivanje načina kako je dijete ubijeno predstavlja kršenje Kodeksa za štampu BiH.
Dvije pismene i brojnim telefonskim pozivima uložene žalbe, odnosile su se na izvještavanje lista Dnevni Avaz o slučaju samoubojstva. Komisija je utvrdila kršenje Člana 1, stav 3, Opšte odredbe – pristojnost, Člana 2 Urednička odgovornost i Člana 9, Privatnost, u tekstovima „Skočio u smrt sa 16. sprata nebodera“ od 28.10.2011. i „Skočio s grbavičkog solitera nekoliko dana prije vjenčanja“ od 30.10.2011.
“Još jednom bi valjalo upozoriti da su i ovom prilikom, na žalost, mediji izvještavali o ličnoj tragediji, uplićući se u privatni život bez dužnog pijeteta prema žrtvi i njegovoj porodici, i istovremeno bez pokazivanja minimuma senzibilnosti za događaj koji pripada sferi najdublje ljudske intime”, izjavio je predsjedavajući Žalbene komisije, prof.dr. Miodrag Živanović.
Dnevni Avaz je prekršio Član 6, Komentar, pretpostavka, činjenica, i Član 10, Osobe optužene za krivčna djela, u tekstu „Šta je motiv Selimovića da zaštite narko-ubice“ od 23.09.2011.
Portal Dosije.ba prekršio je Član 4, Diskriminacija, u uredničkom komentaru uz tekst „Tačka koju smo uvrstili ustvari nikada nije uvrštena!“ od 02.09.2011., dok je u uredničkom komentaru uz tekst „Žarko Vujović – poznat sam u cijelom svijetu“ od 27.08.2011. prekršen Član 3, Huškanje, Član 5, Tačnost i fer izvještavanje, i Član 7, Mogućnost odgovora, Kodeksa za štampu BiH.
Magazin „Express“ je prekršio Član 1, stav 3, Opšte odredbe, Član 3, Huškanje, i Član 4, Diskriminacija, Kodeksa za štampu BiH u tekstu „Šta povezuje Bakira, Hilmu, Vildanu i Ziku?“ od 13.10.2011.
Do kraja 2011. godine bit će održana još jedna sjednica Žalbene komisije Vijeća za štampu u BiH na kojoj će biti razmotrene nove žalbe građana.