Vijeće za štampu u BiH organizovalo
PRESS KONFERENCIJU
Tužbe za klevetu i Pritisci na medije
Sarajevo, 23. decembar/prosinac 2014. godine
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini, samoregulacijsko tijelo za štampane i online medije, organizovalo je Press konferenciju za novinare na kojoj su bili iznešeni podaci o pritiscima na medije i novinare putem tužbi za klevetu.
Vijeće za štampu u BiH već duži niz godina organizira edukacije za sudije u Bosni i Hercegovini na temu praktične primjene Zakona o zaštiti od klevete, i poštivanja medijacijskog pred-sudskog postupka, poštivanjem Člana 8 ovoga Zakona – „Obaveza ublažavanja štete“. Poštivanjem ovog člana Zakona, i korištenjem mogućnosti ulaganje žalbi i prigovora na pisanje štampe i online medije Vijeću za štampu u BiH, u konačnici je cilj smanjivanje broja tužbi protiv medija i rješavanje sporova na medijacijskom nivou.
Nažalost, sve veći broj tužbi protiv novinara i medija, bez prethodno ispoštovanog medijacijskog procesa, pokazuju da se Član 8 Zakona o zaštiti od klevete ne poštuje, a mediji su vrlo često prinuđeni plaćati visoke novčane iznose na ime naknade štete izrečene uglavnom za nanesenu tzv. „duševnu bol“. Ovakve sudske presude ozbiljno ugrožavaju slobodni rad medija i slobodno novinarsko izvještavanje.
Vijeće za štampu u BiH ne osporava podizanje tužbe za klevetu, ali instistira na poštivanju medijacijskog procesa prije podnošenja tužbe protiv medija i novinara, kako je to i naznačeno Zakonom o zaštiti od klevete.Također je neophodno da se proširi lista sudskih vještaka koji procjenjuju stepen nanesene „duševne boli“ tužbeniku putem izvještavanja medija.
Press konferenciju su otvorili gđa Ljiljana Zurovac, Izvršna direktorica Vijeća za štampu u BiH i g. Dario Novalić, predsjednik Upravnog odbora Vijeća za štampu u BiH.
Predsjednik Upravnog odbora Vijeća za štampu u BiH i vlasnik magazina “Start”, g. Dario Novalić primjetio je da se “tužioci ne koriste medijacijskim mehanizmom Vijeća za štampu u BiH već da direktno idu na sud. Postoji zakon, ali se on ne sprovodi. Bilo ko nezadovoljan pisanjem štampe i online medija treba pokušati medijaciju; u slučaju da bude nezadovoljan ishodom medijacijskog procesa, može ići na sud; a ako je zadovoljan, da to bude kraj postupka”.
Gđa Borka Rudić, Generalna tajnica Udruženja „BH Novinari“, iznijela je podatke Linije za pomoć novinarima prema kojima je u periodu od 2002-2012. godine, samo na sarajevskim sudovima bilo oko 700 tužbi za klevetu, a na ostalim sudovima u BiH oko 1.000. Gđa Rudić je istakla da se “primjena zakona o zaštiti od klevete pretvorila u kršenje prava novinara na slobodu govora, prava na kritikovanje izabranih dužnosnika, prava na korištenje neimenovanih izvora i prava na zadiranje u privatni život u cilju izvještavanja javnosti”. Dodala je i da “sudovi uglavnom koriste vještake medicinske struke umjesto vještaka koji razumiju pravo na slobodu izražavanja, odustaje se od procesuiranja izvora informacija i sva krivica je na mediju, što je u suprotnosti sa praksom Evropskog suda za ljudska prava. Također, teret dokazivanja je na tuženom umjesto na tužiocu”.
Press Clipping medijskih objava povodom Konferencije možete pročitati ovdje.