03.05.2011.
ODRŽANA PRESS KONFERENCIJA POVODOM 3. MAJA,
MEĐUNARODNOG DANA SLOBODE MEDIJA
Postavljeni info pultovi za građene u trinaest gradova u BiH
Građanima podjeljeni Kodeks za štampu i Žalbena procedura VZŠ u BiH
Sarajevo, 03.05.2011.
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini je, zajedno sa Media Centrom i Udruženjem „BH Novinari“ održalo Press konferenciju u Sarajevu povodom 3. maja, Međunarodog dana slobode medija, koji se Odlukom Generalne skupštine UN-a obilježava već od 1993. godine.
Izvršna direktorica Vijeća za štampu u BiH, gđa Ljiljana Zurovac, istakla je na konferenciji da je Vijeće za štampu u BiH zabilježilo povećan broj žalbi od običnih građana, koji su izritirani naslovnim stranama, fotografijama i sl. Žalbe više ne dolaze samo od političara i javnih ličnosti kao što je ranije bio slučaj, i evidentno je da se građanska svijest razvija i građani sa sve većom kritikom primaju informaciju koja im se servira.
Istraživanja Media Centra i američke organizacije Irex pokazuju da građani u BiH najviše povjerenja imaju u medije, potom u nevladine organizacije, zatim u međunarodne institucije, pa vjerske organizacije, dok najmanje vjeruju političarima, političkim strankama i institucijama vlasti. To istraživanje u prvom redu pokazuje da su profesionalni standardi unutar bh. medija manji nego proteklih godina.
Također, u izvještaju “Sloboda medija 2011: Globalno istraživanje nezavisnosti medija”, koje pokriva 196 zemalja svijeta i odnosi se na 2010., BiH je svrstana na 96. mjesto s ukupnom ocjenom 48, što znači da ima djelomično slobodne medije. Vrh svjetske ljestvice slobode medija i ove godine drže skandinavske zemlje na čelu s Finskom te Norveškom i Švedskom, a zadnje mjesto pripada Burmi, Eritreji, Libiji, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Sjevernoj Koreji, koja je posljednja na ljestvici s ocjenom 97. Prošle godine u svijetu su ubijena 102 novinara, osam manje nego u 2009., saopštio je Međunarodni institut za štampu (IPI) u godišnjem izvještaju o slobodi medija.
Evidentno je da je najveća sloboda medija zabilježena u zemljama gdje se medijska samoregulacija uspješno primjenjuje već dugi niz godina i gdje su odavno uspostavljena Vijeća za štampu.
Pored Press konferencije održane u Sarajevu, Međunarodni dan slobode medija obilježen je i u drugim gradovima. Omladinska novinska asocijacija, ONA u BiH, u saradnji sa Vijećem za štampu u BiH, Udruženjem „BH novinari“, Regulatornom agencijom za komunikacije, te Media Centrom postavila je info pultove u trinaest bosanskohercegovačkih gradova: Tuzli Mostaru, Sarajevu, Banjaluci, Bijeljini, Vitezu, Vlasenici, Cazinu, Bihaću, Palama, Ljubuškom, Brčkom i Zenici. Građanima su dijeljeni promotivni materijali poput Kodeksa za štampu i Žalbene procedure Vijeća za štampu u BiH, a cilj je bio pokušati osvijestiti građane o važnosti ovog datuma.