VIJEĆE ZA ŠTAMPU U BOSNI I HERCEGOVINI
realizovalo
Seminar za predstavnike sudstva, tužilaštva i policije
„Prevencija govora mržnje i registracija web portala“
Teslić, 06.04.2013.
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini uspješno je realizovalo Seminar za predstavnike pravosuđa i policije „Prevencija govora mržnje i registracija web portala“. Skup koji je održan u Tesliću, 06. 04. 2013. godine, organizovan je u okviru projekta Vijeća Evrope „Promocija profesionalizma i tolerancije u medijima u Bosni i Hercegovini“. Seminaru je prisustvovao respektabilan broj od 47 učesnika; uz sudije i tužioce iz pravosudnih organa iz svih dijelova BiH, te predstavnike policije i bezbjednosnih agencija, pozivu za učešće su se odazvali i predstavnici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV), Vijeća Evrope, Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH, institucije Ombudsmena BiH, članovi Žalbene komisije Vijeća za štampu u BiH, Udruženja / Udruge BH novinari, medijski eksperti, novinari i urednici online medija. Moderatorica susreta je bila gđa Ljiljana Zurovac, Izvršna direktorica Vijeća za štampu u BiH.
U kojoj mjeri i na koji način Zakon o slobodnom pristupu informacijama i Zakon o zaštiti ličnih podataka obezbjeđuju transparentnost sudskih odluka u cilju rada u interesu javnosti i pravosuđa i medija; kakvi su rezultati tužilačkog i sudskog procesuiranja i sankcionisanja govora mržnje u javnoj komunikaciji; te da li je registracija online medija rješenje za prevenciju govora mržnje u komentarima posjetilaca web portala i jačanje profesionalne odgovornosti novinara i urednika – ključna su pitanja na koje su odgovore ponudili učesnici Seminara.
Samoregulacija medija u funkciji borbe protiv govora mržnje
–Učinkovito pravosuđe i policijske agencije najbolji su mehanizam borbe protiv govora mržnje i zločina počinjenih iz mržnje – poručila je otvarajući skup gđa Mary – Ann Henessey, šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH.
Gđa Henessy je istakla i da je jačanje samoregulacije medija jedan od ključnih načina za implementaciju standarda Vijeća Evrope u borbi protiv govora mržnje u javnoj komunikaciji.
O transparentnosti sudskih odluka, primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama i obavezama koje propisuje Zakon o zaštiti ličnih podataka govorili su generalna tajnica Udruženja /Udruge BH novinari gđa Borka Rudić, glavna i odgovorna urednica BIRN BiH gđa Erna Mačkić i g. Petar Kovačević, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.
– Medijskoj zajednici je jako važno da raspolaže podacima iz sudova o tužbama protiv medija kako bismo utvrdili adekvatne pravce dodatne edukacije novinara u cilju smanjenja broja tužbi za klevetu. Takođe, u BiH imamo problem sa sprovođenjem Zakona o slobodnom pristupu informacijama, odnosno sa proglašavanjem informacija tajnim bez prethodno sprovedenog testa javnog interesa. Smatram da informacija kao javno dobro pripada svim građanima, pa i novinarima – ocijenila je gđa Rudić.
Postojeća praksa zaštite podataka iz sudskih spisa i presuda, do razmjera gotovo potpune anonimizacije, otežava i u velikoj mjeri obesmišljava profesionalno novinarsko izvještavanje o sudskim procesima, upozorila je gđa Mačkić, dok je direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH g. Kovačević apostrofirao obavezu korišćenja ličnih podataka isključivo u svrhe za koje se i traže. Sudije i tužioci su izrazili spremnost za saradnju sa medijskom zajednicom u cilju profesionalnog, blagovremenog izvještavanja o radu pravosuđa, ali ne na štetu pravosudnih postupaka, koju može izazvati, kako su istakli, neselektivna i preuranjena objava podataka.
Registracija portala donosi odgovornost
U BiH ne postoji zakonska obaveza registracije web portala, a upravo je to jedan od načina prevencije govora mržnje u online komunikaciji, smatra glavni i odgovorni urednik portala dosije.ba g. Danijel Senkić.
– Registracija donosi odgovornost! U rješenju kojim je portal dosije.ba upisan u Registar javnih medija u BiH jasno stoje naše obaveze i odgovornosti. Smatram da je neophodno zakonski definisati da su komentari posjetilaca web portala sadržaj portala za koji odgovornost snosi urednik – kazao je g. Senkić.
Predstavnici VSTV, šef Odjela za IKT g. Esmin Berhamović i njegove kolege gđa Samira Salihbegović i g. Edin Bičo predstavili su pravosudni portal pravosudje.ba i mogućnosti pristupa informacijama koje ovaj portal nudi.
Na Seminaru je predstavljen i Pregled rezultata istraživanja jezika mržnje u medijima tokom 2012. godine, te Analiza govora mržnje po odlukama Žalbene komisije Vijeća za štampu u BiH i Regulatorne agencije za komunikacije BiH.
Seminar „Prevencija govora mržnje i registracija web portala“ bio je nastavak prošlogodišnjih okupljanja predstavnika pravosuđa, policije i medija tokom kojih je otvoren dijalog o opasnostima širenja govora mržnje u medijima, kao zloupotrebi slobode govora, i načinima na koji se može prevenirati, sudski procesuirati i sankcionisati govor mržnje, naročito u online medijima. Skup u Tesliću je unaprijedio i ojačao dosadašnju uspješnu saradnju između pravosudnih institucija, policije, medija i Vijeća za štampu u BiH, kao jedinog samoregulatornog tijela za štampane i online medije, u borbi protiv govora mržnje u javnoj komunikaciji.