Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u BiH nakon raspisanog konkursa i provedene procedure imenovao je 12. januara 2025. godine 7 članova/ica Žalbene komisije na mandat od četiri godine.
Žalbenu komisiju čine: Suzana Mijatović, Igor Popović, Vuk Vučetić, Dražena Peranić, Dražen Zubak, Davor Trlin i Lejla Turčilo.
Žalbena komisija je savjetodavno tijelo koje djeluje unutar Vijeća za štampu i online medije u BiH čije su obaveze i nadležnosti da:
– razmatra žalbe javnosti na pisanje štampanih i online medija u BiH;
– razmatra rezultate monitoringa štampanih i online medija;
– prati primjenu i pokreće pitanja kršenja Kodeksa za štampane i online medije BiH u svim novinskim izdanjima i internet portalima u BiH;
– javno reaguje na kršenje etičkih standarda novinarstva datih u Kodeksu za štampane i online medije BiH.
Žalbena komisija u okviru svog mandata poziva građane i građanke da ulože prigovore na neprofesionalno i neetično izvještavanje medija putem forme koja je dostupna na linku: https://vzs.ba/online-forma-za-ulaganje-zalbi/.
Također, Žalbena komisija poziva i novinare i novinarke da bilo koji vid pritiska na rad medija i slobodu govora prijave Vijeću putem forme dostupne na linku: https://vzs.ba/krsenje-slobode-medija/.
Kratke biografije članova/ica Žalbene komisije Vijeća za štampu i online medije u BiH:
1. Suzana Mijatović je novinarsku karijeru započela 1989. godine, kao studentica žurnalistike na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Više od dvadeset godina radila je u nezavisnom političkom magazinu Slobodna Bosna, a tokom novinarske karijere sarađivala je i sa brojnim medijima u Bosni i Hercegovini i regiji. Članica je Žalbene komisije Vijeća za štampu i online medije u BiH od 2015. godine. Kao članica Ekspertske grupe učestvovala je u izradi izmjena i dopuna Kodeksa za štampane i online medije u BiH, koji je usvojen 2022. godine. Koautorica je priručnika za novinare i studente novinarstva „Istraživačko novinarstvo i izvještavanje o korupciji“, koji je nastao u sklopu projekta „Medijska etika i izvještavanje o korupciji“ Vijeća za štampu i online medije u BiH. Radi kao stručna savjetnica za komunikacije u Direkciji za evropske integracije.
2. Igor Popović je viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci gdje je diplomirao kao najbolji student generacije. Trenutno završava doktorske studije na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Bavi se pravom ljudskih prava, posebno Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, te je objavio više članaka iz ove oblasti. Bio je zastupnik ili savjetnik u predmetima pred Evropskim sudom za ljudska prava, Ustavnim sudom BiH, Ustavnim sudom FBiH, te sudovima u Srbiji. Ima položen pravosudni ispit i stalni je edukator pri Centru za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske. Saradnik je na projektu Global Freedom of Expression koji realizuje Columbia University. Sarađuje i sa različitim međuvladinim i nevladinim organizacijama, poput Misije OSCE u BiH, Kancelarije Savjeta Evrope u BiH, Fondacije Konrad Adenauer, Friedrich-Ebert-Stiftung. Sudija je na međunarodnom studentskom takmičenju iz medijskog prava Monroe E Price Media Law Moot Court Competition.
3. Vuk Vučetić je vanredni profesor komunikologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Diplomirao je na Katedri za novinarstvo Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a master i doktorske studije komunikologije završio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Novinarstvom je počeo da se bavi još u studentskim danima kad je bio glavni i odgovorni urednik studentskog lista “FF Pres” čiji je izdavač Filozofski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a radio je još kao novinar u Novinskoj agenciji Srna i na lokalnoj Radio-televiziji Istočno Sarajevo. Od 2021. godine član je Žalbene komisije Vijeća za štampu i online medije u BiH. Autor je knjige “Izazovi medijatizacije politike” (2023) i koautor knjiga „U džepovima medijske stvarnosti” (2022) i „Medijska i informacijska pismenost: dizajn učenja za digitalno doba” (2021). Pored toga, objavio je više naučnih radova i stručnih analiza iz oblasti komunikologije, medijske pismenosti, političke komunikacije. Učestvovao je na brojnim stručnim konferencijama, seminarima, radionicama iz oblasti komunikologije, novinarstva i medija u BiH i regiji.
4. Dražena Peranić ima više od 30 godina iskustva u strateškom komuniciranju, javnom komuniciranju, medijima i upravljanju projektima u javnom i privatnom sektoru. Međunarodno iskustvo i obrazovanje u oblasti strateškog planiranja, rukovođenja projektima te strateškog komuniciranja usklađenog s razvojnim ciljevima organizacije stekla je u BiH, SAD, zemljama Zapadnog Balkana i EU, te Egiptu, Maroku, Indoneziji, Tanzaniji i Tajlandu. Tokom karijere, obavljala je dužnost direktorice projekata američke vlade za razvoj medija u Bosni i Hercegovini, kao i funkciju glavne i odgovorne urednice medijske agencije EU za Zapadni Balkan.
5. Dražen Zubak diplomirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu dana 2000. godine. Nakon završetka studija zaposlio se kao advokatski pripravnik u Advokatskom uredu Martin Raguz i Nikica Gržić, gdje je radio do 1. 1. 2006. godine Za vrijeme obavljanja pripravničkog staža, dana 19. 12. 2003. godine, položio je pravosudni ispit. Od 1. 1. 2006. godine do danas, obavlja advokatsku djelatnost u vlastitom advokatskom uredu. Značajan dio poslova u okviru advokatske prakse, u proteklih 19 godina, odnosio se na zastupanje stranaka u parničnim postupcima vezanim za sporove naknade štete zbog klevete iznesene u medijima, tako da je imao priliku dobro se upoznati sa relevantnim zakonima u BiH koji regulišu navedenu materiju. Takođe, dobro je upoznao i druge propise koji su bitni za rad Žalbene komisije. Tu, ponajprije, misli na Kodeks za štampane i online medije BiH (u čijem je kreiranju i sam učestvovao), kao i na Europsku konvenciju o ljudskim pravima i temeljnim slobodama. Dobro poznaje i principe medijske samoregulacije.
6. Davor Trlin Rođen je 21. 1. 1983. godine u Zenici. Pravosudni ispit položio 2011. godine. Doktorsku disertaciju iz domena Državnog i Međunarodnog javnog prava odbranio 2016. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu (mentor prof. dr Neđo Milićević) i time stekao titulu doktora pravnih nauka. Stručno se usavršavao i u Centru za Evropske i komparativne pravne studije Pravnog fakulteta u Kopenhagenu (Kraljevina Danska). Stručni je savjetnik u JU Centar za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, te docent na Fakultetu za ekonomske i društvene studije Univerziteta Burch Sarajevo na predmetima iz domena Javnog prava i Javne uprave i na Sarajevo School of Science and Technology, gdje drži nastavu iz domena Međunarodnog prava i Prava ljudskih prava. Takođe je u svojstvu gostujućeg predavača – stručnjaka iz prakse bio angažovan na pravnim fakultetima u Sarajevu, Zenici i Štipu (Sjeverna Makedonija), Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu. Certifikovani je edukator Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu za Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Uvršten je u regionalnu bazu edukatora GIZ-a i RCC (Regional Cooperation Councila) za Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i ustavno pravo. Sudjelovao je u svojstvu izlagača na preko 20 konferencija, od kojih je većina bila sa međunarodnim učešćem. Na listi je edukatora Agencije za državnu službu FBiH za oblast ljudskih prava. Objavio je preko 40 naučnih i stručnih radova iz oblasti Državnog i Međunarodnog javnog prava i javne uprave. Koautor je jedne knjige (uz priloge u nekoliko editovanih publikacija), zajedno sa tužiteljicom Republičkog tužilaštva Republike Srpske, Sanjom Tadić-Stojisavljević, na temu „Govor mržnje online i u javnom prostoru“.
7. Dr sci. Lejla Turčilo redovna je profesorica na Odsjeku Komunikologija/Žurnalistika Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, gdje predaje predmete: Teorija medija, Online novinarstvo i Mediji i politika na dodiplomskom i master studiju i predmet Mediji i komunikacije u dobu post-istine na doktorskom studiju. Objavila je četiri autorske knjige, osam koautorskih knjiga, kao i četiri priručnika i seadm istraživačkih publikacija. Objavila je više od četrdeset naučnih i stručnih radova u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Francuskoj, Belgiji, Njemačkoj, SAD i Kolumbiji. Učestvovala je u više od pedeset naučnih i stručnih konferencija, simpozija i kongresa u Bosni i Hercegovini i inostranstvu. Rukovoditeljica je Centra za cjeloživotno učenje Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i šefica Odsjeka Komunikologija/Žurnalistika. Polje interesovanja joj je online komunikacija, interkulturalna komunikacija, medijska pismenost, te medijske slobode.