VIJEĆE ZA ŠTAMPU U Bosni i Hercegovini
Mediji i javni ugled
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini realizovalo je stručnu diskusiju „Transparentnost finansiranja medija iz javnih budžeta”, u okviru projekta „Mediji i javni ugled”, 13. juna/lipnja 2018. godine u Banja Luci.
Odličnoj i kreativnoj diskusiji prisustvovalo je više od 30 urednika i novinara, predstavnika medijskih organizacija, Ministar pravde Republike Srpske, g. Anton Kasipović, portparol Ministarstva pravde RS, predstavnice Ministarstva saobraćaja i veza RS i profesori sa Fakulteta političkih nauka u Banja Luci, kako bi zajedno pokušali identifikovati probleme koji postoje u oblasti finansiranja medija iz javnih budžeta i transparntnosti medijskog vlasnštva u BiH, i dati stručne prijedloge za moguća rješenja ovih problema.
Uvodničari u diskusiju na Ekspertskoj grupi bili su: gđa Ljiljana Zurovac, Direktorica programa Vijeća za štampu u BiH, g. Siniša Vukelić, gl. i odg. urednik portala capital.ba i Predsjednik Kluba novinara Banja Luka, gđa Milkica Milojević, članica UO Udruženja BH Novinari i novinarka lista “EuroBlic” i g. Borislav Vukojević, Viši asistent na Fakultetu političkih nauka u Banja Luci.
Gđa Ljiljana Zurovac u uvodnom obraćanu pozdravila je prisutne i istakla važnost donošenja Zakona o transparentnosti vlasništva nad medijima i finansiranja iz javnih budžeta, kao i Zakona o oglašavanju. “Vijeće za štampu u BiH zajedno sa Udruženjem ‘BH Novinari’, Mediacentrom Sarajevo i organizacijom JaBiHEU čini Konzorcij koji sprovodi projekat ‘Mediji i javni ugled’, finansiran od EU Delegacije u BiH, već drugu godinu pripremamo materijale za draftiranje ovih Zakona. To su Zakoni koji nam fale u našoj medijskoj legislativi. Nedostatak ovih zakona stvara prostor za različite manipulacije, naročito u oblasti online medija. Moramo razdvojiti koji su to mediji kojima se vjeruje, koji su kredibilni, a koji ne.”
G. Siniša Vukelić, gl. i odg. urednik portala capital.ba i Predsjednik Kluba novinara Banja Luka, istakao je da se transparentnost finansiranja medija zagovara godinama. “Ranije sam mislio da to nije nužno ali sam u poslednje vrijeme shvatio da je to jako važno za medije. Bitno je iz razloga što se piše svašta i mediji prenose različite informacije. Iz tih razloga je važno da se zna ko stoji iza svakog medija. Nekoliko nevladinih organizacija radilo je istraživanja koja su pokazala da su preduzeća koja imaju monopol trošila velike količine novca na reklamiranje u određenim medijima, iako ja ne vidim svrhu tih reklama ili čestitki raznih direktora. Zbog toga nam je bitno imati Zakon o vlasništvu medija i transparentnosti finansiranja, iako nekada urednička politika medija nije nužno vezana uz vlasništvo. Važno je znati ko i iz kojih motiva finansira medije”, istakao je g. Vukelić.
Gđa Milkica Milojević, novinarka i članica UO Udruženja BH Novinari naglasila je da je, pored transparentnosti finansiranja medija iz javnih budžeta bitna i odgovornost koju novinari treba da imaju prema publici kojoj izvještavaju. “Novac iz javnih budžeta treba dati medijima, ali pod uslovom da se troši svrsishodno. Treba uspostaviti javni registar medija gdje će postojati informacija koliko je koji mediji dobio novca iz javnih budžeta i šta smo mi kao publika dobili za taj novac, kakve sadržaje su nam ti mediji plasirali nakon dobijanja te finansijske podrške.”
“Za nas kao publiku važnije je da znamo ko su vlasnici medija, stoga je transparentnost vlasništva nad medijima za nijansu bitnija od finansiranja medija. Mi moramo znati ko su vlasnici medija koji troše naš novac, a takav registar nemamo. Postoje parcijalni registri nevladinih organizacija koji do podataka dolaze neposrednim saznanjem i ti registri nisu ažurirani. Međutim, treba nam zvaničan registar medija sa punim informacijama, ko su vlasnici, ko su urednici, kako se finansiraju, da li ti vlasnici posjeduju druge medije? Zakon ne znači automatsko rješenje problema, jer na primjeru Hrvatske, koja je usvojila punu zakonsku legislativu i ima Registar medija, nije napravljeno puno pomaka. Problem je što tim registrom nisu određeni dubinski podaci. Preporučio bih izmjenu Zakona o informisanju, da se usvoji formiranje javnog registra medija, i osnuje Agencija nadležna za registar medija, ali koja mora biti nezavisna od uticaja političkih stranaka. Pritisak javnosti i zagovaranje je ključno kako bi se desile promjene i donijeli zakoni vezani za medije.”, naglasio je g. Borislav Vukojević, Viši asistent na Fakultetu političkih nauka u Banja Luci.
Press Clipping medijskih objava možete pogledati ovdje.