19.11.2013.
3.DAN VIII ŠKOLE MEDIJSKE ETIKE VIJEĆA ZA ŠTAMPU U BiH
Budi hrabar, tragaj za istinom!
Probuđena novinarska znatiželja, brojna pitanja i odgovori, te kvalitetna diskusija i razmjena mišljenja studenata i predavača obilježili su i treći radni dan VIII Škole medijske etike Vijeća za štampu u BiH za studentice i studente novinarstva. Na programu su bila dva tematska bloka predavanja – „Mediji i rodna ravnopravnost“ i „Iskustva iz prakse“.
Zašto je važno da mediji razbijaju rodne stereotipe i diskriminaciju po osnovu pola – ključno je pitanje na koje je odgovore pružilo predavanje prof. dr Nade Ler Sofronić, socijalne psihologinje, direktorice centra „Žena i društvo“ i članice Žalbene komisije Vijeća za štampu u BiH. Uz definisanje osnovnih pojmova – pojmova roda, pola, polne uloge,stereotipa i diskriminacije, studentima su predstavljene Preporuke o tretiranju rodnih sadržaja u medijima i upotrebi rodno senzitivnog jezika u medijskom izvještavanju, analizirani su konkretni primjeri izvještavanja bh.medija o rodnim pitanjima, ravnopravnosti polova i diskriminaciji po osnovu rodnog i polnog identiteta, što je bila iskra koja je zapalila vrlo zanimljivu debatu, razmjenu stavova i mišljenja.
-Do sada nisam imala priliku slušati predavanja u vezi sa izvještavanjem o rodnim temama, a važno je da se upoznamo sa tim, s obzirom da su to teme koje su jako prisutne u medijima i izuzetno je važno da mi kao budući novinari znamo na koji način treba izvještavati o rodnim sadržajima – kaže Vedrana Šmitran, studentica novinarstva na Fakultetu političkih nauka u Banja Luci.
O iskustvima iz novinarske prakse govorila je gđa Rubina Čengić, novinarka i kolumnistica magazina „Start BiH“. Kako se i u kakvoj redakcijskoj atmosferi proizvode novinarski članci; zašto je važno i kako se traga za najmanje tri nezavisna izvora vijesti; šta je urednička odgovornost; u čemu je razlika između novinara i kolumniste, te gdje je granica između činjenice, mišljenja i pretpostavke – samo su neke od tema na koje je izlagala gđa Čengić.
-Budite hrabri, postavljajte pitanja, tragajte za istinom! – poručila je gđa Čengić studentima.
VIII Škola medijske etike Vijeća za štampu u BiH zvanično je počela 17.novembra 2013. godine u Konjicu i okupila je 47 studenata novinartsva sa šest fakulteta žurnalistike Univerziteta/Sveučilišta u Mostaru, Sarajevu, Banja Luci, Istočnom Sarajevu i Tuzli.Finansiranje Škole medijske etike Vijeća za štampu u BiH je podržano od Ambasade SR Njemačke u BiH, fondacije National Endowment for Democracy – NED, Vijeća Evrope i organizacije Civil Right Defenders.